Güvenli Alışveriş İpuçları

Sitemizden Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak Kiralık Satılık İlanlarımız Hakkında ;

Tanımadığınız kişilere netlikle para göndermeyin.
TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları vasıtasıyla yapılması talep edilen para aktarımlerini gerçekleştirmeyin.
Alacağınız ya da kiralayacağınız konutu görmeden, hiçbir nedenle kapora ve aynısı bir ödeme gerçekleştirmeyin.
Konutu görmenizin sonrasında ön ödeme gerçekleştirmeniz durumunda yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren banka dekontu ya da imzalı bir belgenizin olmasına özen gösterin.
Herhangi bir ön ödeme ya da kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız durumunda fullilan.com’un hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.


Taşıt Alırken  ;

Değerli ziyaretçimiz,
Sitemizde ilan veren ve arayan kullanıcılarımız arasında iyi niyet ve güven ilişkisi esastır.

Ancak araç satın alırken ya da kiralarken olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki konularda dikkatli olmanız gerekiyor:

Satıcıyla yüz yüze görüşmeden netlikle para göndermeyin. Aracı görmeden kapora için para gönderilmesi isteklerini kabul etmeyin.
Alacağınız ya da kiralayacağınız aracı görmeden, hiçbir nedenle kapora ve aynısı bir ödeme gerçekleştirmeyin ve/ya da aracı satın almayın.
Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para aktarımlarını gerçekleştirmeyin.
Para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir prosedürünü) aynı anda yapın
İlgilendiğiniz araç ile ilgili satıcıdan ayrıntılı bilgi alınız. Araç plaka numarası ile araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti (hacizli, rehinli vb.) olup olmadığını araştırın.
Alacağınız aracın tescil belgesinde bulunan motor ve şasi numarası ile araç üzerindeki motor ve şasi numarasının aynı olmasına dikkat ediniz. Aracın servis kayıtlarını kontrol edin.
Kişisel verilerinizi ve üyelik bilgilerinizi (TC kimlik numarası, kredi kartı verileri, vb.) kimse ile paylaşmayın.
Herhangi bir ön ödeme ya da kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız durumunda, fullilan.com web sitesinin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.
Olumsuz bir durumla karşınıza çıkanda en yakın Emniyet birimine giderek ilgili kişiler ile ilgili şikayetçi olabilirsiniz.


Alış-Veriş Yaparken

Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para aktarımlarını gerçekleştirmeyiniz.
Tanımadığınız kişilere netlikle para göndermeyiniz.
Aldığınız ürünün size teslim edilmesini garanti altına almak ve yaptığınız ödemenin güvenirliği için alışverişlerinizde Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemini kullanmaya özen gösterin.
Güvenli e-Ticaret (GeT) sisteminde ödemenizi fullilan.com havuz hesabına yaparsınız. Satıcı size ürünü kargo ile gönderir. Ürünün elinize ulaşması ile beraber ürünü kontrol etmek ve almak istediğiniz ürün olmasından emin olmak için 4 iş günü zamanınız olur. Ürüne onay vermenizi takiben ödemeniz satıcıya transfer edilir.
Üründe problem olması durumunda ürünü satıcıya aynen geri gönderebilir, ödemenizi geri alabilirsiniz. Aynı biçimde, satıcı ürünü belirtilen süre boyunca göndermese bile ödemeniz fullilan.com hesaplarında güvence altında olacak ve prosedür süresi sonunda da yeniden kusursuz olarak tarafınıza iade edilecektir. Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


GeT sistemi dışında verilmiş ilan sahiplerinden ilanlarını GeT sistemi ile vermelerini talep edin. Alışverişiniz Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi dışında gerçekleştirilmek isteniyorsa ürünü teslim almadan ve almak istediğiniz ürün olmasından emin olmadan ödeme yapmayın. fullilan..com da tam anlamı ile güvenliğinizi sağlayan tek sistem Güvenli e-Ticaret (GeT)’tir.
Kapıda ödemeli bir alışveriş yapılıyorsa, problem çıkması durumunda satıcıya erişebileceğiniz sabit bir iletişim ve adres bilgisi alın. Ürününüzü teslim alırken kargo yetkilisinin yanısıra ürünü açıp kontrol edin, problem olması durumunda tutanak tutturun.
Herhangi bir ön ödeme ya da kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız durumunda fullilan.com’un hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sitemizden Ürün Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul Satarken

Satmak üzere ilan verdiğiniz gayrimenkulünüzü almak isteyen şahıslarla irtibat kurduğunuzda, alıcı şahsın; gayrimenkulü verdiğiniz fiyata almak istediğini belirtmesi sonrası herhangi bir neden göstererek (hastayım, cenazem var, işlerim yoğun vb.) isme satış vekâletnamesi çıkartma isteğini ve aynısı beyanlarını dikkate almayın ve paranızı peşin almadan netlikle vekâletname çıkartmayın.
Değerli üyemiz,
www. fullilan..com web sitesinin amacı, herkesin ilan verebileceği ve ilan arayabileceği bir web sitesi sunmaktır.

Taşıt Satarken

Sitemizde ilan veren ve arayan kullanıcılarımız arasında iyi niyet ve güven ilişkisi esastır. Ancak olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için hazırladığımız "araç satarken dikkat etmeniz gereken hususlar" yazımızı okuyarak sitemizi kullanmaya devam etmenizi öneririz.

Tanımadığınız kişilere Kesinlikle satış vekâleti vermeyiniz.
Satış ya da vekâlet prosedürünü sattığınız aracın bedelini teslim aldıktan sonra gerçekleştiriniz.
Kişisel verilerinizi ve üyelik bilgilerinizi (TC kimlik numarası, kredi kartı verileri, vb.) kimse ile paylaşmayınız.
Herhangi bir ödeme olmadan gerçekleştirdiğiniz satış prosedürü sonucunda uğrayabileceğiniz zararda; fullilan.com web sitesinin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.
Olumsuz bir durumla karşınıza çıkarsa en yakın Emniyet birimine giderek ilgili kişiler ile ilgili şikayetçi olabilirsiniz.


İnternet dolandırıcılık olaylarına dikkat!

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında çok farklı teknikler kullanılmaktadır. Editörlerimiz sitemizde verilen bütün ilanları özenle kontrol etmektedirler. Ama bu demek değildir ki; sitede verilen binlerce ilan % 100 güvenilirdir. Genel olarak ziyaretçilerimizin çoğu satmış olduğu ürünleri zamanında gönderiyor ya da almış olduğu ürünlerin ücretini anlaşma gereğince hemen ödüyorlar; fakat güvenliğiniz için siz yine de aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz. Bu bağlamda, kullanıcılar tarafından sağlanan birçok ilan, bilgi, içerik ve resmin gerçekliği, orijinalliği, güvenirliği ve doğruluğuna dair sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcılara aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, kusur ya da yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından fullilan.com hiçbir biçimde sorumlu değildir. 5651 sayılı yasa kapsamında bu site "yer sağlayıcı" statüsündedir ve yalnızca alıcı ile satıcıların buluşmasını sağlamaktadır.

Site güvenirliği
Site güvenirliği ve site kullanımı sonucunda oluşabilecek problemlerin ya da uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamızca, site kullanıcılarının IP adresi gibi bilgiler kaydedilmekte ve gerektiğinde bu bilgiler yetkili makamlarla paylaşılmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir biçimde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanmak mümkün.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu!
2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları devlet malı niteliğinde olup 24. madde uyarınca Devlet elinde ve müzelerde bulundurulması ve korunup değerlendirilmeleri devlete aittir.

Yerinde görmeden ürün almayınız!
Yerinde görmeden hiç bir ürün almayınız ve hiç bir biçimde kapora ödemeyiniz. En sağlıklı ve güvenilir alış veriş metodu alıcı ve satıcının, satışa konu olan ürünü yerinde görmesi ve nakit ödeme yaparak ürünün teslimidir. Bunun için satıcıyla ve/ya da alıcıyla bir anlaşma ya da randevu yapınız. Böylelikle ürünün beklentilerinize uyup uymadığına da karar verebilirsiniz.

Kiminle alış veriş yaptığınızı öğrenin!
Alışveriş yaptığınızı kişinin kim olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Teslimatta ya da ödemede bir hata ya da bir yanlışlık olduğunda, her zaman yeniden irtibat kurabilir ve/ya da gerek görülürse hukuki yollara müracaat edebilirsiniz. Bundan ötürü tavsiyemiz; her zaman irtibat kurduğunuz kişinin özel verilerini sorunuz ve öğreniniz.

Kişisel verileri araştırın ve öğrenin!
Her alış verişinizde satıcının/alıcının isim ve adresini öğreniniz. Her türlü hata ya da anlaşmazlık olduğunda, muhattap olduğunuz kişiyle her zaman irtibat kurabilirsiniz. Kişisel bilgilerini vermek istemeyenlerden sakının; zira dürüst alış veriş yapan bir kimse, verilerini vermekten çekinmez. T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri http://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden kontrol ediniz.

Telefon numarasını kontrol ediniz!
Alıcı ya da satıcıyla irtibata geçmenin en basit ve hızlı yolu telefondur. Güvenliğiniz için, her zaman alıcı ya da satıcının sabit hat numarasını öğrenin ve bu  şahsi bilgilerin doğruluğunu kontrol ettiriniz. Cep numaralarının kime ait olduğunu belirleme etmek güç olabilir.

Bilmediğiniz numaraları aramayınız!
Yurtdışından olan ya da bilmediğiniz telefon numaralarını aramayınız. Bulgaristan, Azerbaycan ya da diğer yurtdışı ülkelerinden ya da Türkiye’den pahalı telefon hatları ve kontör toplamak için ilan verilebilir ya da ilanlara yanıt yazılabilir. Çok ucuz satılan ürünlere karşı dikkatli olunuz! Olmayan laptopu size satmaya çalışabilirler.

İlandaki fotoğraflar gerçek olmayabilir!
Satılmak için verilen ilanlarda kullanılan fotoğraflar gönderilen ürünlere ait olmayabilir! Çorap yerine işe yaramaz bez, cins alman kurt köpeği yerine sokak köpeği vb. size gönderilebilir.

Emlak kiralamada dolandırıcılıklar!
Tatil evi, yazlık kiralama dolandırıcılığına dikkat ediniz! Olmayan ev ya da villayı kiralamaya çalışanlar olabiliyor. Hiç bir biçimde ön ödeme yapmayınız.

İş yeri devri dolandırıcılığı!
İş yeri devri dolandırıcılığına karşı dikkatli olunuz! İş yeri deviredeceğiz diye noter masrafı için para isteyebilirler ve gönderdiğiniz para ellerine geçtiğinde ise bu kişilerle tüm irtibat kesilebilir.

Kredi kartı dolandırıcılığı!
Kredi kartı borcunuzu ödeyeceğiz diyerek sizden bazı masraflar için para talep edenlere ödeme yapmayınız!

İş arayandan ücret alınması yasaktır!
4094 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince; iş arayanlardan ücret alınması yasaktır! Ücret talep edenleri anında bize bildiriniz. https://www.fullilan.com/iletisim 

Yurtdışı iş vaat dolandırıcılığı!
Yurtdışına işçi götürmek isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz ve ödeme yapmayınız. Firmalar ile ilgili ayrıntılı araştırın! Denizcilik ile ilgili gemi adamı vb. meslekler için firmalar ile ilgili liman müdürlüklerinden gerekli araştırmayı yapınız.  Bakıcı belgesi adı altında sizden para talep edenlere ödeme yapmayınız! e-posta adreslerine dikkat ediniz! Anonim bedava e-posta adreslerinden (örn. Hotmail) alış veriş yaptığınız şahsın ile ilgili hiç bir bilgi elde edemezsiniz. Onun için dikkatli olmanız gerekiyor. illâki alış verişinizi internet üzerinden e-posta adresi vasıtasıyla yapacaksanız, şayet ki varsa şahsın internet hattına bağlantılı sabit e-posta adresini öğreniniz. (örn. @...com.tr,@...gov.tr, @...edu.tr)

Spam ve reklam içerikli mesajlar!
Rahatsız edici ve ilanla alakasız reklam amaçlı ( spam ) mesaj gönderen kişileri bize bildiriniz. https://www.fullilan.com/iletisim 
Western Union tipi ödeme yapmayınız! Kesinlikle Western Union, Moneygram veya diğer kimliksiz işleyen ödeme hizmetlerini kullanmayınız.

Ülke dışı ile alışveriş yapmayın!
Ülke dışı ile alışveriş yapmayın ve yurtdışındaki kişilerden banka çeki kabul etmeyiniz. Sitemiz hiçbir prosedürde taraf değildir! ilanburda.net sitesi prosedürlere hiçbir zaman hiçbir biçimde katılmaz. Ödeme ve nakliye hususlarında bir hizmetimiz yoktur. Alış veriş prosedürleri konusu ile ilgili herhangi bir garanti vermemekteyiz; herhangi bir emanet hizmeti vermemekteyiz, alıcı için herhangi bir "finansal koruma", satıcı içinse herhangi bir "satıcı sertifikasyonu" sağlamamaktayız. Kâr amacı gütmeyen (fullilan.com)  Anlaşmazlıklarda anında bizi bilgilendiriniz! Her türlü soru, problem ve anlaşmazlık halinde en hızlıca detaylı olarak bizi bilgilendiriniz. https://www.fullilan.com/iletisim 

 

 

POPÜLER ARAMALAR

Sahibinden Satılık Daire l Sahibinden Satılık Araba l İkinci El ve Sıfır Alışveriş l İş İlanlarıHayvanlar Alemiİş Makineleri & Sanayi  Özel Ders Verenler 

Ustalar ve Hizmetler l Yardımcı Arayanlar l Yedek Parça, Aksesuar & Tuning